4. Question Details A m1 = 13.0 kg object and a m2 = 11.0 kg object are suspende
ID: 1403633 • Letter: 4
Question
4. Question Details A m1 = 13.0 kg object and a m2 = 11.0 kg object are suspended, joined by a cord that passes over a pulley with a radius of 10.0 cm and a mass of 3.00 kg (Fig. P10.46). The cord has a negligible mass and does not slip on the pulley. The pulley rotates on Its axis without friction. The objects start from rest 3.00 m apart. Treating the pulley as a uniform disk, determine the speeds of the two objects as they pass each other. (Hint: There are two ways to do this problem: (1) The easy method is with conservation of energy; (2) The hard method is with torque and angular acceleration. If you choose this more challenging method, note that the tensions on either side of the pulley are NOT the same.)
Explanation / Answer
given,
m1 = 13 kg
m2 = 11 kg
radius of pully = 10 cm
mass of pully = 3 kg
masses displaced by = 3 m
moment of inertia = 0.5 * mass * radius^2
moment of inertia = 0.5 * 3 * 0.1^2
moment of inertia = 0.015 kg m^2
initial energy of the system = m1 * gh
initial energy of the system = 13 * 9.8 * 3
final energy of the system = m1 * gh/2 + m2 * gh/2 + 0.5 * (m1 + m2) * v^2 + 0.5 * moment of inertia * (v/r)^2
final energy of the system = 13 * 9.8 * 3/2 + 11 * 9.8 * 3/2 + 0.5 * (13 + 11) * v^2 + 0.5 * 0.015 * (v/0.1)^2
by conservation of energy
initial energy = final energy
13 * 9.8 * 3 = 13 * 9.8 * 3/2 + 11 * 9.8 * 3/2 + 0.5 * (13 + 11) * v^2 + 0.5 * 0.015 * (v/0.1)^2
v = 1.518 m/s
speed of the two objects = 1.518 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.