A microscope has an objective lens of focal length+0.50-cm and an eyepiece of fo
ID: 1403353 • Letter: A
Question
A microscope has an objective lens of focal length+0.50-cm and an eyepiece of focal length+2.6-cm. An object is placed 0.60 cm in front of the objective lens. The final virtual image is100 cm from the eyepiece at the position of minimum eyestrain.
Part A
Determine the separation of the lenses. Assume that the near point distance is 25 cm.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Determine the total angular magnification.
Express your answer using two significant figures.
A microscope has an objective lens of focal length+0.50-cm and an eyepiece of focal length+2.6-cm. An object is placed 0.60 cm in front of the objective lens. The final virtual image is100 cm from the eyepiece at the position of minimum eyestrain.
Part A
Determine the separation of the lenses. Assume that the near point distance is 25 cm.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
d =Part B
Determine the total angular magnification.
Express your answer using two significant figures.
M =Explanation / Answer
part a )
1/do + 1/di = 1/fo
1/0.6 + 1/di = 1/0.5
di = 3 cm
L = 3 + 2.6 = 5.6 cm
part b )
-(5.6/0.5) ( 25/2.6)
M = -107.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.