A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 315 W/m^2.
ID: 1403345 • Letter: A
Question
A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 315 W/m^2. This wave is directed towards two ideal polarizers (in real polarizers, transmission is also effected by reflection and absorption). Polarizer A is oriented with its transmission axis at an angle of theta 1 = 20.0 degree with the incident electric field. Polarizer B has its axis at an angle of theta 2 = 73.5 with the incident electric field, as in the figure below. What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer A? What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer B? Suppose that the two polarizers A and B are interchanged. What would the average intensity be after passing through both polarizers?Explanation / Answer
here,
intensity of electromagnetic wave , , I = 315 W/m^2
theta1 = 20 degree
theta2 = 73.5 degree
the average intensity when it passes through polarizer A , Ia = I * cos^2(theta1)
Ia = 315 * cos^2(20)
Ia = 278.15 W/m^2
the average intensity when it passes through polarizer A is 278.15 W/m^2
the average intensity when it passes through polarizer B , Ib = Ia * cos^2(theta2 - theta1)
Ib = 278.15 * cos^2(73.5 - 20 )
Ib = 98.41 W/m^2
the average intensity when it passes through polarizer B is 98.41 W/m^2
when polarizers are interchanged , the average intensity after passing through both polaryizer will be same i.e 98.41 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.