A catapult with a radial arm 3.94 m long accelerates a ball of mass 20.9 kg thro
ID: 1402978 • Letter: A
Question
A catapult with a radial arm 3.94 m long accelerates a ball of mass 20.9 kg through a quarter circle. The ball leaves the apparatus at 41.1 m/s. The mass of the arm is 28.7 kg and the acceleration is constant. Hint: Use the time-independent rotational kinematics equation to find the angular acceleration, rather than the angular velocity equation.
(a) Find the angular acceleration.
rad/s2
(b) Find the moment of inertia of the arm and ball.
kg · m2
(c) Find the net torque exerted on the ball and arm.
Explanation / Answer
a)initial angular velocity=0
final angular velocity=linear veloicty/radius=10.43 rad/sec
angle travelled=(1/4)*2*pi=0.5*pi
using final anglular veloicty^2-initial angular veloicty^2=2*angular acceleration*angle travelled
we get angular acceleration=34.62 rad/sec^2
b) moment of inertia of the arm and ball:
assumption: catapult is a rod rotating around its end point
then its moment of inertia is given as (1/3)*mass*length^2
=148.51 kg.m^2
moment of inertia of the ball=mass*distance ^2=324.44 kg.m^2
so net moment of inertia=472.95 kg.m^2
c) net torque=moment of inertia*angular acceleration=16373.53 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.