Question1. The electric field strength between two parallel conducting plates se
ID: 1402780 • Letter: Q
Question
Question1.
The electric field strength between two parallel conducting plates separated by 5 cm is 7.4 × 104 V/m.
Part (a) What is the potential difference between the plates in kV? Numeric : A numeric value is expected and not an expression.
VAB = __________________________________________
Part (b) The plate with the lowest potential is taken to be at zero volts. What is the potential 1.00 cm from that plate in V? Numeric : A numeric value is expected and not an expression.
VAB = __________________________________________
Explanation / Answer
d = distance between plates = 5 cm = 0.05 m
E = electric field = 7.4 x 104 V/m
a)
Potential difference between plates is given as
V = E d
V = (7.4 x 104) (0.05)
V = 3700 volts
b)
Potential at 1 cm
VAB = E (0.01)
VAB = (7.4 x 104) (0.01)
VAB = 740 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.