The figure below shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in th
ID: 1402547 • Letter: T
Question
The figure below shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in the x direction. Suppose the wavelength is 60.0 m and the electric field vibrates in the xy plane with an amplitude of24.0 V/m.
(a) Calculate the frequency of the wave.
MHz
(b) Calculate the magnetic field
when the electric field has its maximum value in the negative y direction.
with the correct unit vector, with numerical values for Bmax, k, and , and with its magnitude in the form
B = Bmax cos (kx t).
(Assume B is measured in nT, x is measured in m and t in s.)
magnitude ______ nTExplanation / Answer
a) Apply, c = lamda*f
f = c/lamda
= 3*10^8/60
= 5*10^6 Hz
= 5 Mhz
b) B = E/c
= 24/(3*10^8)
= 8*10^-8 T
= 0.8 nT
c) here, k = 2*pi/lamda
= 2*pi/60
= 0.1047 m^-1
w = 2*pi*f
= 2*pi*5*10^7
= 3.14*10^7 rad/s
Bmax = 0.8 nT
so,
B = -0.8*cos(0.1047*x - 3.14*10^7*t) k nT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.