Suppose that we are able to accelerate a space ship using a force equal to mg, w
ID: 1402016 • Letter: S
Question
Suppose that we are able to accelerate a space ship using a force equal to mg, wherem is the mass of the space ship (including the passengers and all other contents), and g=9.80 m/s2. In the reference frame of the space ship, this force would always produce an acceleration equal to g, and the passengers would feel as though they were in a gravitational field equal to that on the surface of the Earth. In the Earth's reference frame, however, the acceleration of the space ship would decrease as its speed approaches the speed of light. Answer all parts of this problem relative to the Earth's frame of reference.
(a)
If m=187000 kg, find the momentum of the space ship when it reaches a speed of 0.99407 c.
kgm/s ( ± 5E12 kgm/s)
(b)
Using F=p/t (force equals the change of momentum per unit time), calculate how long it takes to reach this speed.
y ( ± 0.05 y)
(c)
If the acceleration a=v/t were really constant and equal to g, what would be the speed of the space ship after the amount of time found in part (b)? Give this speed in terms of the speed of light.
c ( ± 0.05 c)
Explanation / Answer
the momentum of the space ship when it reaches a speed of 0.99407 c is
p = mv/ sqrt 1- v^2/c^2 = 187000 kg(0.99407 c)/ sqrt 1-(0.99407 c/c)^2
= 5.1 * 10 ^14 kg m/s
(b)
F = p/t
t = p/F = p/ mg = 5.1 * 10 ^14 kg m/s/ 187000 kg ( 9.8 m/s^2) = 2.78 * 10 ^8 s or 8.8 y
(c)
a=v/t
v = at = gt = 9.8 m/s^2 (2.78 * 10 ^8 s ) = 27.244 * 10 ^8 m/s ( c/ 3 * 10 ^8 m/s) = 9.08 c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.