6. The figure below shows a conducting rod free to slide along a pair of conduct
ID: 1401311 • Letter: 6
Question
6. The figure below shows a conducting rod free to slide along a pair of conducting rails, in a region where a uniform and constant (in time) magnetic field is directed into the plane of the paper. Suppose that the voltage of the battery in the circuit is 3. 0 V and the magnitude of the magnetic field (directed perpendicularly into the plane of the paper) is 0. 60 T, and the length of the rod between the rails is 0. 20m. Assuming that the rails are very long and have negligible resistance, find the maximum speed attained by the rod after the switch is closed.Explanation / Answer
a)
let the maximum attained speed is v
magnetic field , B = 0.60 T
voltage , V = 3 V
Now, for maximum speed
induced emf = emf of battery
B*v*L = V
0.60 * v * 0.20 = 3
solving for v
v= 25 m/s
the maximum speed attained by the rod is 25 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.