A screen is placed a distance d = 35.5 cm to the right of a small object. At wha
ID: 1399937 • Letter: A
Question
A screen is placed a distance d = 35.5 cm to the right of a small object. At what two distances to the right of the object can a converging lens of focal length +7.65 cm be placed if the real image of the object is at the location of the screen? (Hint: Use the thin lens equation in the form s' = (sf) / (s-f) , so s'(s f) = sf. Write s' = d s and solve for s in the resulting quadratic equation.)
A) Shorter distance = ? cm
B) Longer distance = ? cm
C) For this lens, what is the smallest value d can have and an image be formed on the screen?
Explanation / Answer
object distance is = s
image distance is = s'
and
focal length f=7.65 cm
and
s+s'=d=35.5 cm
1/s+1/s'=1/f
s'=s*f/(s-f)
(d-s)=s*f/(s-f)
====>
s^2-(s*d)+ (f*d)=0
s^2-35.5*s+(7.65*35.5)=0
s^2 - (35.5)*s +(272.575)=0
the above equation is quadratic eqn
and
solutions are s=24.3 cm or s=11.2 cm
A)
shorter distance =11.2 cm
B)
longer distance =24.3 cm
C)
image distance s'=d-s
=35.5- 11.2 =24.3 cm
and
1/s+1/s'=1/f
object distance s=s'*f/(s'-f)
s=24.3*7.65/(24.3-7.65)
object distance s=11.2 cm
image distance s'=24.3 cm
hence ,
d=s+s'=35.5 cm
d=35.5 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.