Four long, parallel conductors carry equal currents of I = 6.27 A. The figure sh
ID: 1399616 • Letter: F
Question
Four long, parallel conductors carry equal currents of I = 6.27 A. The figure shown below is an end view of the conductors. The direction of the current is into the page at points Aand B (indicated by the crosses) and out of the page at C and D (indicated by the dots). Calculate the magnitude and direction of the magnetic field at point P, located at the center of the square with edge of length 0.200 m.
magnitude T direction ---Select--- upward to the right out of the monitor to the left downward into the monitorExplanation / Answer
Note that the magnitude of the magnetic field du to a long wire is
B = uo I / (2 pi r)
Thus, each of them produces a B field of magnitude
B = 4.433*10^-6 T
Using the right hand rule of the components of each,
B(A) = 4.433*10^-6 T <-1/sqrt(2), -1/sqrt(2)>
B(B) = 4.433*10^-6 T <1/sqrt(2), -1/sqrt(2)>
B(C) = 4.433*10^-6 T <1/sqrt(2), -1/sqrt(2)>
B(D) = 4.433*10^-6 T <-1/sqrt(2), -1/sqrt(2)>
Adding these four,
Bnet = 12.53 uT, to the left [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.