The moon is approximately 377,000 km from the surface of the Earth when the moon
ID: 1399528 • Letter: T
Question
The moon is approximately 377,000 km from the surface of the Earth when the moon is directly overhead.
a.) What is the force that the moon pulls on a 100 kg person when the moon is directly overhead?
b.) What is the force that the Earth pulls on the 100 kg person?
Given: G=6.67 X 10-11 (N-m2/kg2) = Gravitational Constant
Mass of Moon = MMoon = 7.342 x 1022 kg
Mass of Earth = MEarth = 5.98 x 1024 kg
Radius of the Earth = REarth = 6.38 x 103 km
Explanation / Answer
a) Force exerted by moon on the person, F = G*M_moon*m/r^2
= 6.67*10^-11*7.342*10^22*100/(3.77*10^8)^2
= 0.00344 N
b) Force exerted by earth on the person, F = G*M_earth*m/Re^2
= 6.67*10^-11*5.98*10^24*100/(6.38*10^6)^2
= 980 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.