The figure above shows the path in the P-V plane that is followed by a reversibl
ID: 1399281 • Letter: T
Question
The figure above shows the path in the P-V plane that is followed by a reversible Carnot engine that uses monatomic Argon gas as its working substance and operates by taking heat Qh = 4.3 kJ from a hot reservoir at Th = 1070 oC to do work and deposits waste energy Qc into a cold reservoir at Tc = 24 oC. At A, the Argon gas has a total internal energy of 15 kJ.
If the gas occupies a volume of 0.001 m3 at point A, what it is the pressure at that point?
What is the value for the area bounded by this thermal cycle on the p-V diagram?
Q. C.Explanation / Answer
If the gas occupies a volume of 0.001 m3 at point A, what it is the pressure at that point?
ANSWER ) ----------------------------------------------------------------------------------->>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Internal enegy = 3/2 * n * R * T
3/2 * n * R * T = 1 * 10 ^ 3 ( at point A )
n = (1 * 10 ^ 3) / ( 1.5 * 1343 * 8.314 )
n =0.05970 KPa
What is the value for the area bounded by this thermal cycle on the p-V diagram?
ANSWER ) --------------------------------------------------------------------->>>>>>>>>>>>>>>
P V = n R T
P =(0.05970 * 8.314 * 1343)/(0.001)
P= 6.66592 * 10 ^ 5 pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.