33. A cow\'s mass is 410 kg and a car\'s mass is 565 kg. What is the difference
ID: 1397613 • Letter: 3
Question
33.
A cow's mass is 410 kg and a car's mass is 565 kg. What is the difference between their weights?
1470 N
1540 N
1500 N
1520 N
34.
A 10.0 kg block on a table is connected by a string to a 63 kg mass, which is hanging over the edge of the table. Assuming that frictional forces may be neglected, what is the magnitude of acceleration of the 10.0 kg block when the other block is released?
8.1 m/s2
7.5 m/s2
9.0 m/s2
8.5 m/s2
35.
A superhero throws a 2400-N boulder at an adversary. What horizontal force must the superhero apply to the boulder to provide it with a horizontal accelertion of 12.0 m/s2?
200 N
28800 N
2940 N
245 N
36.
A curved section of a roadway is in the shape of a circular arc of 240-m radius. The roadway is banked at an angle of 73°. What is the maximum speed that a vehicle may travel on the roadway without experiencing a net lateral acceleration?
68 m/s
70 m/s
62 m/s
88 m/s
33.
A cow's mass is 410 kg and a car's mass is 565 kg. What is the difference between their weights?
1470 N
1540 N
1500 N
1520 N
34.
A 10.0 kg block on a table is connected by a string to a 63 kg mass, which is hanging over the edge of the table. Assuming that frictional forces may be neglected, what is the magnitude of acceleration of the 10.0 kg block when the other block is released?
8.1 m/s2
7.5 m/s2
9.0 m/s2
8.5 m/s2
Explanation / Answer
33. As
W = mg, g = 9.8 m/s^2
Then the cow's weight is
Wcow = 4018 N
And the car's weight is
Wcar = 5537 N
Thus, the difference is
Wcar - Wcow = 1519 N or 1520 N [ANSWER, D]
**************************
34. Summing forces on the 10 kg mass,
T = 10 a
Summing forces on tne 63 kg mass,
63g - T = 63a
Thus,
63g - 10a = 63a
63g = 73a
Solving for a,
a = 8.5 m/s^2 [ANSWER, D]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.