A microscope is made up of two convergent lenses, the objective lens and the eye
ID: 1397489 • Letter: A
Question
A microscope is made up of two convergent lenses, the objective lens and the eyepiece lens. The objective is usually placed close to the object being viewed projecting a real enlarged image at the end of the microscope's 16.0 cm tube. The eyepiece acts as a magnifier, projecting a virtual enlarged image of the objective's image. Assuming that the focal length of the objective is 9.10 mm, and that the focal length of the eyepiece is 4.00 mm. Also assuming that the user has arranged the microscope such that the object being viewed is at a distance of 9.65 mm relative to the objective and that the eyepiece is at a distance of 163.3 mm from the objective.
a) Find in mm the final image distance (di), relative to the eyepiece, for a two lens microscope setup.
b) Find the overall magnification of a two lens system in this microscope setup.
Explanation / Answer
for objective
object distance s1 = 9.65 mm
focal length = f1 = 9.1mm
from the lens equation 1/s1 + 1/s1' = 1/f1
1/9.65 + 1/s1' = 1/9.1
1/s1' = (1/9.1)-(1/9.65)
image distanc e= s1' = 160 mm
for eye piece
object distance s2 = 163.3 - 160 = 3.3 mm
focal length f2 = 4 mm
1/s2 + 1/s2' = 1/f2
1/3.3 + 1/s2' = 1/4
s2' = -18.86 mm <-------------answer
----------------
part (b)
mgnification = m1*m2
m1 = magnification of objective = -s1'/s1
m2 = magnification of eye piece = -s2'/s2
M = m1*m2 = -(160*18.86)/(9.65*3.3) = -94.6 <------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.