2-You are riding in a boat whose speed relative to the water is 6.5 m/s. The boa
ID: 1397279 • Letter: 2
Question
2-You are riding in a boat whose speed relative to the water is 6.5 m/s.
The boat points at an angle of 25.8° upstream on a river flowing at
14.8 m/s. Find the time it takes for the boat to reach the opposite
shore if the river is 24.1 m wide.
10- Here's something you can try at home -- an experiment to measure your
reaction time. Have a friend hold a ruler by one end, letting the other end
hang down vertically. At the lower end, hold your thumb and index finger on
either side of the ruler, ready to grip it. Have your friend release the ruler
without warning. Catch it as quickly as you can. If you catch the ruler 5.5 cm
(~2.2 inches) from the lower end, what is your reaction time?
show your work
Explanation / Answer
2)
speed of relative to water , vbr = 6.5 m/s
theta = 25.8 degree
vr = 14.8 m/s
width of river , W = 24.1 m
speed of boat across the river , vB = 6.5 * sin(25.8)
vB = 6.5 * sin(25.8)
vB = 4.022 m/s
Now, time taken to cross river , t = 24.1/4.022
t = 6 s
the time taken to cross the river is 6 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.