7 . A 660 g piece of copper is heated in a furnace to a temperature T . The copp
ID: 1396867 • Letter: 7
Question
7. A 660 g piece of copper is heated in a furnace to a temperature T. The copper is then inserted into a 180 g copper calorimeter containing 285 g of water. The initial temperature of the water and calorimeter is 16 °C, and the final temperature after equilibrium is established is 37 °C. When the calorimeter and its contents are weighed, 38.0 g of water are found to have evaporated. What was the temperature T?(cw = 4186 J/(kg.°C), Lf=3.35 × 105 J/kg, Lv=2.26 ×106 J/kg, ccopper = 387 J/(kg.°C)
THEANSWER IVE BEEN GETTING IS WRONG PLEASE HELP
Explanation / Answer
Here ,
mass of water left , mW = 285 - 38
mW = 247 gm
mass of copper , mC = 660 gm
mass of calorimeter , mc = 180 gm
Now,
heat lost by copper piece = heat gain by water and calorimeter
mC*Ccu *(T - 37) = mW * Cw (37 - 16) + mc * Ccu *(37 - 16) + 38 * Lv
660 *(0.387) *(T - 37) = 247 * 4.186 * 21 + 180 * 0.387 * 21 + 38 *( (100 - 16)* 4.186 + 2.26 *20^3)
solving for T
T = 2870 degree C
the initial temperature of copper was 2870 degree C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.