Three charged particles are arranged on a coordinate grid with a spacing of 0.01
ID: 1396660 • Letter: T
Question
Three charged particles are arranged on a coordinate grid with a spacing of 0.01000 m between gridlines. The charges are all positive with the following values: Q1 = 27.00 x 10^-11 C, Q2 = 125.00 x 10^-11 C, and Q3 = 64.00 x 10^-11 C. Point P is a location, not a charge.
Part A: What is the total work done by the electric field when assembling this configuration if the three charges are brought in from very far away?
Part B: What is the total electric potential at point P?
Part C: What is the total electric field (magnitude and direction) at point P?
Explanation / Answer
You did not mesion the location of charges. Please specify the locations or give me the link of figure.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.