A model train runs on a circular track with radius 1.7 m. Its tangential velocit
ID: 1396632 • Letter: A
Question
A model train runs on a circular track with radius 1.7 m. Its tangential velocity is 1.4 m/s and it is accelerating with a tangential acceleration of 0.87 m/s2. What is the magnitude of the train’s overall acceleration? Find the angle between the overall acceleration and the centripetal acceleration._____ m/s^2
_____ degrees A model train runs on a circular track with radius 1.7 m. Its tangential velocity is 1.4 m/s and it is accelerating with a tangential acceleration of 0.87 m/s2. What is the magnitude of the train’s overall acceleration? Find the angle between the overall acceleration and the centripetal acceleration.
_____ m/s^2
_____ degrees
Explanation / Answer
atan = 0.87 m/s^2
arad = v^2/r = 1.4^2/1.7 = 1.15 m/s^2
overall accelaration a = sqrt(0.87^1+1.15^2) = 1.5 m/s^2
theta = atan(atan/arad) = atan(0.87/1.15) = 37.1 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.