Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1396320 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of 12 = 11.7 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 13.0 cm. Point C is 4.72 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1. Calculate the magnitude of the magnetic field at point A. What is the force between two 1.83 m long segments of the wires?Explanation / Answer
from ampere's law
integral B.dL = mu*i
B = mu*i/2pid
magnetic field at C is zero
BI1-BI2 = 0
BI1 = BI2
muI1/2pi*(13+4.72)*10^-2 = muI2/2pi*4.72x10^-2
I1/17.72 = 11.7/4,72
I1 = 43.92 A
part b)
BI1 = muI1/2pid
here d = 13/2 = 6.5 cm = 6.5 x 10^-2 m
same for BI2
BI2 = muI2/2pid
Bnet = BI1 + BI2
because Using the Right Hand Rule, we see that these two fields point in the same direction -- "up" or "out of the page" at point A
Bnet = muo/2pid * (I1 + I2)
Bnet = 1.71 x 10^-4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.