I cannot figure out Part A. Please help. Thank you. Exercise 10.14 A stone is su
ID: 1395974 • Letter: I
Question
I cannot figure out Part A. Please help. Thank you.
Exercise 10.14 A stone is suspended from the free end of a wire that is wrapped around the outer rim of a pulley, as shown in the figure (see the figure (Figure 1) ). The pulley is a uniform disk with mass 11.0 kg and radius 45.0 cm and turns on frictionless bearings. You measure that the stone travels a distance 12.8 m during a time interval of 3.50 s starting from rest. Part A Find the mass of the stone. Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2. Part B Find the tension in the wire. Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2.Explanation / Answer
here ,
mass of the pulley, mp = 11 kg
radius of the pulley , rp = 0.45 m
distance , d = 12.8 m
time taken , t = 3.50 s
using second equation of motion
d = 0.5 * a*t^2
12.8 = 0.5 * a * 3.50^2
a = 2.1 m/s^2
Now, for the pulley - system ,
using second law of motion and effective mass
a = total force /(total effective mass)
a = m*g/( m + Ipulley/rp^2)
a = m*g/( m + 0.5 mp*rp^2/rp^2)
2.1 = m * 9.8 /( m + 0.5 * 11)
solving for m
m = 1.5 Kg
the mass of block is 1.5 Kg
part B)
let the tension in the string is T
mg - T = ma
1.5 * 9.8 - T = 1.5 * 2.1
T = 11.5 N
the tension in the wire is 11.5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.