A medical ultrasound imaging system sends out a steady stream of very short puls
ID: 1395822 • Letter: A
Question
A medical ultrasound imaging system sends out a steady stream of very short pulses. To simplify analysis, the reflection of one pulse should be received before the next is transmitted.
If the system is being used to create an image of tissue 14 cm below the skin, what is the minimum time between pulses? Use values given in (Figure 1) if necessary.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
delta t =
========================
Part B
How many pulses per second does this correspond to?
Express your answer using two significant figures.
N =
Explanation / Answer
Given condition is the reflection of one pulse should be received before the next is transmitted.based on this
the distance travelled by the pulse.before the next is transmitted is d = 14+14= 28 cm = 0.28 m
From table we can say that speed of sound in human tissue is 1540 m/s
then the required time is delta t = distance/speed = 0.28/1540 = 1.81*10^-4 S
=======================================================
Part B
the time taken for each pulse is 1.81*10^-4 S
then no.of pulses in one second is N = 1/(1.81*10^-4) = 5.524*10^3 pulses/second
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.