11. The potential energy of a system of two particles separated by a distance r
ID: 1395247 • Letter: 1
Question
11. The potential energy of a system of two particles separated by a distance r is given by U(r) =A/r, where A is a constant. Find the radial force F. that each particle exerts on the other. 12. A baseball outfielder throws a 0.150-kg base- ball at a speed of 40.0 m/s and an initial angle of 30.0 degree to the horizontal. What is the kinetic energy of the baseball at the highest point of its trajectory? 13. An 820-N Marine in basic training climbs a 12.0-m W vertical rope at a constant speed in 8.00 s. What is his power output?Explanation / Answer
as we know,
if force is denoted as F(r) and energy is denoted as U(r),
then F=-dU/dr
here given that,
U(r)=A/r
then dU/dr=-A/r^2
then F(r)=-dU/dr=A/r^2
hence the force as a function of distance r is given as
F(r)=A/r^2.
Q2. mass of the base ball=m=0.15 kg
initial speed=u=40 m/s
initial angle=30 degrees
at highest point of the trajectory, the vertical component of the veloicty will be zero.
the horizontal component=horizontal component of initial velocity(as there is no horizontal acceleration)
=40*cos(30)=
so kinetic energy at the highest point=0.5*0.15*34.641^2=90 J
Q3.
as we know, power=force*speed
speed=displacement/time
here force=820 N
displacement=12 m
time=8 seconds
hence power=820*12/8=1230 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.