Mountain climbers carry bottled oxygen when at very high altitudes. (a) Assume t
ID: 1394834 • Letter: M
Question
Mountain climbers carry bottled oxygen when at very high altitudes. (a) Assume that a mountain climber uses oxygen and does work at twice the rate for climbing 116 stairs/mm (1.96 L/min, 685 W), because of low air temperature and winds. Calculate how many liters of oxygen a climber would need for 6.5 h of climbing. (Note that only 40% of the inhaled oxygen is utilized and the rest is exhaled. Also note that your answer is in liters at sea level.) L (b)How much useful work does the climber do if he and his equipment have a mass of 94.0 kg and he gains 650 m of altitude? J (c) What is his efficiency for the 6.5 h climb? %Explanation / Answer
amount of useful oxygen needed = (1.96)*(6.5*60) = 764.4 L
total oxygen needed = 764.4/0.4 = 1911 L
------------------
part b
W = PE = m*g*h = 94*9.8*650 = 598780 J
----------
part c
W = P*t = 685*6.5*60*60 = 16029000 J
W' = 598780 J
efficiency = (16029000-598780)/16029000 = 96 % <----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.