The conducting rod shown in Fig. 31-54 has a length L and is being pulled along
ID: 1394137 • Letter: T
Question
The conducting rod shown in Fig. 31-54 has a length L and is being pulled along horizontal, frictionless, conducting rails at a constant velocity v. The rails are connected at one end with a metal strip. A uniform magnetic field B, directed out of the page, fills the region in which the rod moves. Assume that L = 22 cm, v = 8.2 m/s, and B = 1.1 T.
upto the right downto the left
(e) At what rate does this external agent do work on the rod?
____ W
(f) What percentage of this work goes into generating the thermal energy found in (c)?
_____ %
Explanation / Answer
a) The induced efm is:
e = VLB = 1.9844 V
b)the current is:
I = e/R = 4.961 A
c) The powe is:
P = eI=9.8446 W
d) the force is:
F = ILB = 1.20 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.