A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1393997 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.98 m work plank which weighs 114 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.99 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.44 kg, which he places 0.280 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 483 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2.Explanation / Answer
distance between B and far end=8.98-4.99=3.99m
distance between paint can and far end=0.28+3.99=4.27m
For the equillibrium
take net moment around the other far end,(clockwisely)
483*8.98=3.44*g*4.27+ 114*4.49 + W*3.99; weight of B(W)
W=922.652 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.