27. (a) Write Kirchhoff\'s loop rule for the circuit shown in Figure P16.27 for
ID: 1392141 • Letter: 2
Question
Explanation / Answer
a)
Using kirchoff's Voltage law for the loop taken in clockwise sense
i R3 + E2 + iR2 + iR1 = E1
b)
inserting the values in above equation
i(10) + 8 + i (20) + i (30) = 20
i = = 14/60 = 0.233 A
c)
Potential difference in R3 = i R3 =(14/60) x 10 = 2.33
Potential difference in R2 = i R2 = 0.233 x 20 = 4.66
Potential difference in R1 = i R1 = 0.233 x 30 = 6.99
d)
adding the potentials
2.3 + 8 + 4.7 + 7 -20 = 0
the sum of the voltages has to be 0 as according to the kirchoff's Voltage law.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.