Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7) A series RL circuit with R=1 Komega and L=2 H is connected to a DC battery E=

ID: 1391902 • Letter: 7

Question

7) A series RL circuit with R=1 Komega and L=2 H is connected to a DC battery E=12V when the switch is open. What is the approximate time when the current increases to 70% of its max value? 7) A series RL circuit with R=1 Komega and L=2 H is connected to a DC battery E=12V when the switch is open. What is the approximate time when the current increases to 70% of its max value? 7) A series RL circuit with R=1 Komega and L=2 H is connected to a DC battery E=12V when the switch is open. What is the approximate time when the current increases to 70% of its max value? 7) A series RL circuit with R=1 Komega and L=2 H is connected to a DC battery E=12V when the switch is open. What is the approximate time when the current increases to 70% of its max value? 7) A series RL circuit with R=1 Komega and L=2 H is connected to a DC battery E=12V when the switch is open. What is the approximate time when the current increases to 70% of its max value?

Explanation / Answer

I(t) = V/R [ 1 - e^(-Rt / L) ]


I(t) = I0 [ 1 - e^(-Rt / L) ]


0.70I0 = I0 [ 1 - e^(-Rt / L) ]


1 - e^(-Rt / L)   = 0.70


-Rt /L = -1.204


t = 1.204 x 2 / 1000 = 2.41 x 10^-3 A = 2.41 mA

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote