At a temperature of 27 degreeC, what is the speed of longitudinal waves in hydro
ID: 1391764 • Letter: A
Question
At a temperature of 27 degreeC, what is the speed of longitudinal waves in hydrogen (molar mass 2.02 g/mol)? The ratio of heat capacities for hydrogen is gamma = 1.41. v = 1320 m/s At a temperature of 27 degreeC, what is the speed of longitudinal waves in argon (molar mass 2.02 g/mol)? The ratio of heat capacities for argon is gamma = 1.67. v = 323 m/s Compare your answer for part A with the speed in air at the same temperature. The ratio of heat capacities for air is gamma = 1.40. Compare your answer for part B with the speed in air at the same temperature. The ratio of heat capacities for air is gamma = 1.40. Compare your answer for part B with the speed in air at the same temperature. The ratio of heat capacities for air is gamma = 1.40.Explanation / Answer
JUst eneter the numbers
D) 3.8
E) 2.938
F) 0.93
molar mass of air, M = 28.97 g/mol
= 28.97*10^-3 kg/mol
velosity of sound in air, V_air = sqrt(gamma*R*T/M)
= sqrt(1.4*8.314*(27+273)/(28.97*10^-3))
= 347.2 m/s
D) V = 1320 m/s
= 1320*V_air/347.2
= 3.8*_vair
or
V/V_air = 3.8 <<<<----------Answer
E)
V = 1020 m/s
= 1020*V_air/347.2
= 2.938*v_air
V/V_air = 2.938 <<<<----------Answer
F) V = 323 m/s
= 323*V_air/347.2
= 0.93*v_air
v/V_air = 0.93 <<<<<------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.