Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A closed but flexible container holds 0.2 kg of waterat 100 degrees Celsius. It

ID: 1391514 • Letter: A

Question

A closed but flexible container holds 0.2 kg of waterat 100 degrees Celsius. It is converted to steam at 100 degrees Celsius and constant pressure. The density of water is 1000 kg/m^3 and that of steam is 0.6 kg/m^3. It takes 2.26 x 10^6 Joules of energy to convert one kg of water to steam at 100 degrees Celsius.
a. What heat is added to the system during this process?
b. What is the change in volume of the water to steam?
c. What work is done by the process on the container?
Show complete solutions. A closed but flexible container holds 0.2 kg of waterat 100 degrees Celsius. It is converted to steam at 100 degrees Celsius and constant pressure. The density of water is 1000 kg/m^3 and that of steam is 0.6 kg/m^3. It takes 2.26 x 10^6 Joules of energy to convert one kg of water to steam at 100 degrees Celsius.
a. What heat is added to the system during this process?
b. What is the change in volume of the water to steam?
c. What work is done by the process on the container?
Show complete solutions.
a. What heat is added to the system during this process?
b. What is the change in volume of the water to steam?
c. What work is done by the process on the container?
Show complete solutions.

Explanation / Answer

a)
heat added to the system during this process = m*Lv

= 0.2*2.26*10^6

= 4.52*10^5 J

b) we know, density = mass/volume

==> volume = mass/density


delta_V = V2 - V1

= 0.2/0.6 - 0.2/1000

= 0.333 m^3

c)

Wordkone = P*delta_V

= 1.013*10^5*0.333

= 3.37*10^4 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote