An electron, moving at a speed of 7.64X10 6 m/s, enters the region between two p
ID: 1391470 • Letter: A
Question
An electron, moving at a speed of 7.64X106 m/s, enters the region between two parallel plates separated by a distance of 5.22 cm. As it enters, it is moving in a direction parallel to the plates themselves, and is 3.55 cm from the positive plate. Between the plates is a potential difference of 375 V. The mass of the electron is 9.11X10-31 kg.
*Find its velocity in the direction perpendicular to the plane of the plates at the time when it strikes the positive plate & During that time how far will it have traveled in the direction parallel to the plates?
Explanation / Answer
electric field between plates, E = V/d
= 375/0.0522
= 7184 N/c
let a is the accelration of electron towards positive plate
q*E = m*a
==> a = q*E/m
= 1.6*10^-19*7184/(9.1*10^-31)
= 1.26*10^15 m/s^2
now Apply
v^2 - u^2 = 2*a*d
v = sqrt(2*a*d) ( in perpendicular direction initial velosity is zero)
v = sqrt(2*1.26*10^15*0.0355)
= 9.46*10^6 m/s <<<<<<<<<---------Answer
time taken, d = 0.5*a*t^2
t = sqrt(2*d/a)
= sqrt(2*0.0355/(1.5*10^15))
= 6.88*10^-9 s
x = vx*t
= 7.64*10^6*6.88*10^-9
= 0.0526 m
= 5.26 cm <<<<<<<<<<--------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.