A 10-g bullet, with an initial velocity of 250 m/s, is stopped in a suspended bl
ID: 1391128 • Letter: A
Question
A 10-g bullet, with an initial velocity of 250 m/s, is stopped in a suspended block of wood of 1 kg mass. What is the maximum height that the bullet-plus-wood reaches after the collision? 10 cm 31 cm 12 cm 18 cm An asteroid traveling with a speed of 6500 m/s departs from its straight line trajectory and curves towards Earth, colliding with it. What is the speed of the asteroid when it hits the surface of the Earth? The mass of Earth is 5 97 times 1024 kg, radius of the earth is 6.37 times 108 m, and G = 6 67 times 10-11 N m2/kg2 (Hint Total mechanical energy is conserved) 11400 m/s 12900 m/s 13700 m/s 15800 m/sExplanation / Answer
15) E_in = (1/2) m vin^2; E_fin = (1/2) m vfin^2 - GmM/R => vin^2 = vfin^2 - 2 GM/R => vfin^2 = vin^2 + 2GM/R = 1.67^8 m^2 / s^2 => vfin = 12900 m / s, i.e. B)
16) E_in = (1/2) m vin^2 ; E_fin = Mtot g h => h = (1 / 2) m v_in^2 /Mtot g = 31 cm, i.e. B)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.