A section of superconducting wire carries a current of 115 A and requires 1.00 L
ID: 1390980 • Letter: A
Question
A section of superconducting wire carries a current of 115 A and requires 1.00 L of liquid nitrogen per hour to keep it below its critical temperature. For it to be economically advantageous to use a superconducting wire, the cost of cooling the wire must be less than the cost of energy lost to heat in the wire. Assume that the cost of liquid nitrogen is $0.30 per liter, and that electric energy costs $0.10 per kWh. What is the resistance of a normal wire that costs as much in wasted electric energy as the cost of liquid nitrogen for the superconductor?
Explanation / Answer
Here,
cost of cooling the superconducting wire = 1 * 0.30
cost of cooling the superconducting wire = 0.30 $
Now, let's assume the Power used in the wire is P W ,
Now,
P = 1000 * 0.30/.10
P = 3000 W
Now , as P = I^2 * R
3000 = 115^2 * R
R = 0.227 Ohm
the resistance of a normal wire is 0.227 Ohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.