54. || A rectangular circuit is moved at a constant velocity of 3.0 m/s into, th
ID: 1390699 • Letter: 5
Question
54. || A rectangular circuit is moved at a constant velocity of 3.0 m/s into, through, and then out of a uniform 1.25 T magnetic field, as shown in Figure 21.61. The magnetic field region is considerably wider than 50.0 cm. Find the magnitude and direction (clockwise or counterclockwise) of the current induced in the circuit as it is (a) go- ing into the magnetic field, (b) totally within the magnetic field, but still moving, and (c) moving out of the field. (d) Sketch a graph of the current in this circuit as a function of Lime, including the preceding three cases.Explanation / Answer
a) Induced emf = B*v*L
= 1.25*3*0.75
= 2.81 volt
induced current = induced emf/R
= 2.81/12.5
= 0.225 A
direction : clockwise
b) induced emf = 0 beacsue there is no chnage in mgnatic flux through the loop.
c)
Induced emf = B*v*L
= 1.25*3*0.75
= 2.81 volt
induced current = induced emf/R
= 2.81/12.5
= 0.225 A
direction : Counter-clockwise
d) I hope you can draw graph
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.