A Slun biker jumps across water by Jumping between two symmetric ramps that are
ID: 1389572 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Here ,
a)
time of flight = 2*v*sin(theta)/g
time of flight = 2 * 6.7 * sin(25)/9.8
time of flight = 0.58 s
the time of flight is 0.58 s
b)
horizontal distance , D = t * v* cos(25)
horizontal distance , D = 0.58 * 6.7 * cos(25)
horizontal distance , D = 3.51 m
c)
Now, height H is
H = 5 + (v*sin(25))^2/(2g)
H = 5 + (6.7 * sin(25))^2/19.6
H = 5.41 m
the maximum height H is 5.41 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.