A concave mirror has a focal length of 42 cm. The image formed by a mirror is 97
ID: 1389538 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
as it is a concacve mirror , the surface that faces the image is reflecting surface and the surface that faces away from the image is non-reflecting surface.
optical center=focal length=42 cm from the surface
geometrical center=radius of curvature=2*focal length=84 cm
focal point =42 cm from the surface
b)radius of curvature=84 cm from the surface
c)
the following sign convention is used.
distance to the right of the mirror is negative.
height above the plane of mirror is positive.
then object distance=-u(let)
image distance=v=-97 cm
focal length=f=-42 cm
using mirror equation:
(1/v)+(1/-u)=1/f
u=74.073 cm
so object distance is 74.073 cm from the surface towards the right side.
d)magnification=-image distance/object distance=-0.763
e)as magnification is -ve, the image is inverted
as it is in the same side of the object, the image is real.
as magnification is less than 1, the size is less than object size.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.