You are on an iceboat on frictionless, flat ice; you and the boat have a combine
ID: 1388775 • Letter: Y
Question
You are on an iceboat on frictionless, flat ice; you and the boat have a combined mass M. Along with you are two stones with masses m1 and m2 such that M = 6.0000m1 =12.000m2. To get the boat moving, you throw the stones rearward, either in succession or together, but in each case with a certain speed 20.000 m/s relative to the boat. What is the resulting speed of the boat if you throw the stones simultaneously?
What is the resulting speed of the boat if you throw the stones m1 and then m2?
What is the resulting speed of the boat if you throw the stones m2 and then m1?
Explanation / Answer
stones thrown simultaneously
M*V = (m1+m2)*v1
12m2*V = (2m2+m2)*20
V = (3/12)*20 = 5 m/s
----------------
m1 is thrown first
(M+m2)*V = m1*V1
(12m2+m2)*V = 2m2*20
V = (40/13)
if now m2 is thrown
M*V' = m2*V
12m2*V' = m2*(40/13)
v' = (10/39) <----answer
+++++++++++++++++
if m2 is thrown first then m1
(M+m1)*V = m2*V1
(12m2 + 2m2)*V = m2*20
V = (20/14)
if m1 thrown
M*V' = m1*V
6m1*V' = m1*(20/14)
V' = (10/42) m/s <---answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.