A girl of 111 lbs (50.5 kg) stands on one end of a 4.00 m horizontal beam suppor
ID: 1388683 • Letter: A
Question
A girl of 111 lbs (50.5 kg) stands on one end of a 4.00 m horizontal beam supported by a fulcrum at DI = 1.00 m. Find the magnitude of the maximum weight (F1) that the girl's weight (F3) can lift, and the force (F2) exerted on the beam by the fulcrum when this max weight is in place as shown (answer in units of Newtons or pounds ...). A merry-go-round full of kids initially has Inertia=5.33 kg m2 while maintaining an angular speed to omegai = 2.55 rad/s. Some kids move closer to the center of the merry-go-round increasing its speed to = 3.00 rad/s. (a) What's the final inertia Ij?. (b) How do the final and initial kinetic energies compare: Kf > Ki, KfExplanation / Answer
net torque about the fulcrum = 0
F1 will produce counter clok wise
F3 will produce clock wise
F1*D1 - F3*D2 = 0
F1 = F3*D2/D1
F1 = (50.5*9.8*3)/1 = 1484.7 N <----answer
###
along vertical Fnet = 0
F1 + F3 = F2
F2 = 1484.7+(50.5*9.8) = 1979.6 N <----answer
++++++++++++++++++++++++++
initial moment of inertia I1 = 5.33 kg m^2
initial angular speed w1 = 2.55
final angular speed = w2 = 3 rad/s
final MoI = I2 = ?
from conseevation of angular momentum Lf = Li
I2*w2 = I1*w1
I2 = I1*w1/w2
I2 = (5.33*2.55)/3 = 4.5305 kg m^2 <------answer
part b)
Ki = 0.5*I1*w1^2 = 0.5*5.33*2.55*2.55 = 17.3291625 J
Kf = 0.5*I2*w2^2 = 0.5*4.5305*3*3 = 20.38725 J
Kf > Ki
it come from the kids .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.