You attach one end of a spring with a force constant k = 813 N/m to a wall and t
ID: 1388507 • Letter: Y
Question
You attach one end of a spring with a force constant
k = 813 N/m
to a wall and the other end to a mass
m = 2.52 kg
and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position
xi = 6.76 cm
from equilibrium and release it.
(a) Determine the potential energy stored in the spring before the block is released.
J
(b) Determine the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
m/s
(c) Determine the speed of the block when it is at a position
xi/4.
m/s
Explanation / Answer
a)
when the spring is stretched elastic potential energy is stored in spring
Ui = 0.5*k*i^2 = 0.5*813*0.0676*0.0676 = 1.85760744 J = 1.86 J
part b)
at eqilibrium position = 0
PEf = Uf = 0
from work energy theorem change in PE = Work done = 0.5*m*v^2
0.5*m*v^2 = 1.86
0.5*2.52*v^2 = 1.86
v = 1.214 m/s <-------answer
c) at x = xi/4 = 6.96/4 = 1.74 cm = 0.0174 m
Uf = 0.5*k*x^2 = 0.5*813*0.0174*0.0174 = 0.12307194 J
W = Ui - Uf
0.5*m*v^2 = 1.76 - 0.123
0.5*2.52*v^2 = 1.637
v = 1.14 m/s <----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.