Suppose Spider-Man throws a web that is 1.00 m long with a velocity of 0.8c (? =
ID: 1388396 • Letter: S
Question
Suppose Spider-Man throws a web that is 1.00 m long with a velocity of 0.8c (? = 5/3) with respect to the Earth. What will be the length of web as observed by J. Jonah Jameson standing on the Earth?
1.00 m
1.33 m
1.67 m
0.60 m
Starship "Alpha" is traveling at 0.8c (? = 5/3) with respect to the identical starship "Beta." Each starship has rest length 10,000 m. The ship's engineer aboard the "Beta" measures the length of the "Alpha" as it passes by his window. What result should he get?
10,000 m
8,000 m
6,000 m
12,500 m
a.1.00 m
b.1.33 m
c.1.67 m
d.0.60 m
Explanation / Answer
Here ,
L0 = 1 m
v = 0.8c
Using length contraction ,
L = L0*sqrt(1 - (v/c)^2)
L = 1 * sqrt(1 - 0.8^2)
L = 0.60 m
he length of web as observed by J. Jonah Jameson standing on the Earth is 0.60 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.