A.) An object is moving along the x axis. At t = 5.6 s, the object is at x = +3.
ID: 1387974 • Letter: A
Question
A.) An object is moving along the x axis. At t = 5.6 s, the object is at x = +3.0 m and has a velocity of +5.8 m/s. At t = 6.4 s, it is at x = +9.0 m and its velocity is -1.0 m/s. Find the average acceleration during the time interval 5.6 s ? t ? 6.4 s.
____m/s^2
B.) A bus accelerates at 1.6 m/s2 from rest for 13 s. It then travels at constant speed for 22 s, after which it slows to a stop with an acceleration of magnitude 1.3 m/s2.
-What is the total distance that the bus travels?
___km
-What was its average velocity?
___m/s
Explanation / Answer
A.
Note that
a = (vf - vi) / t
Thus, as vf = -1.0 m/s, vi = 5.8 m/s, t = 6.4 - 5.8 s = 0.6 s,
a = 11.3 m/s^2 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.