The class decides to conduct an experiment in which they build a boat out of alu
ID: 1387906 • Letter: T
Question
The class decides to conduct an experiment in which they build a boat out of aluminum foil and see how many students can fit into the boat along side their 3.78 slug professor before it sinks into the Tennessee River. They use 58 rolls of aluminum foil (3.5 lb/roll) to build a box shaped boat with dimensions of 4.1 x 7.1 x 3.6 ft. If the prof plus 36 students cause the boat to just start to sink, what is the average mass of an EF 158 student?
A 0.11 inch diameter hole is punched in the bottom of a 2.5 inch diameter can. The can is open at the top and contains 20 oz of liquid. What is the initial velocity of the liquid coming out of the hole?
Explanation / Answer
As
mprof = 3.78 slug = 55.165 kg
mroll = 3.5 lb = 1.5873 kg
The volume of the boat is
V = l w h = 104.8 ft^3 = 2.9675 m^3
Summing forces, let M = the mass of an EF 158 student,
[mprof + 36M + 58 mroll] g = Dwater V g
Using our V and solving for M,
M = 78.3 kg [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.