A spaceship travels with a speed of 0.5c as it passes by the Earth on its way to
ID: 1387063 • Letter: A
Question
A spaceship travels with a speed of 0.5c as it passes by the Earth on its way to a distant star. as shown in the diagram below. The pilot of the spaceship measures the length of the moving ship as 10 m. Determine its length as measured by a per son on Earth. Answer in units of m. The pilot of the spaceship observes that the spaceship travels for 8 years. Determine how much time has passed ac cording to a person on Earth. Answer in units of years. Some time after passing the Earth, the pilot shoots a laser pulse backward at a speed of 1 x 10^8 m/s with respect to the spaceship. Determine the speed of the laser pulse as measured by a person on Earth. Answer in units of m/s.Explanation / Answer
apply the lorentz factor gamma = 1/(sqrt(1-v^2/c^2)
gamma = 1/(sqrt(1-0.5^2)
gamma = 1.154
new length Lnew = Lo/gamma
Lnew = 10/(1.154)
Lnew = 8.66 m
----------------------
time new = gamma * to
tnew = 8*1.154
tnew = 9.232 years
-------------------------------
speed v = Vo/gamma
V = 3e8/1.154
V = 0.95 c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.