You put ice cubes into 350g of water vapor at 125C. How much water condenses? To
ID: 1386889 • Letter: Y
Question
You put ice cubes into 350g of water vapor at 125C. How much water condenses?
To heat 680g of water from 20C to 50C, a copper ball (specific heat = 384J/kgK) at 185C is dropped into the water. What mass of copper is needed?
To find the specific heat of a metal, you take 500g of shot and drop it through a distance of 1.8m, so that is warmed up by the impact with the ground. After you have done this 1,300 times, the temperature of the shot has risen from 10C to 36C. What is the specific heat of the metal?
Explanation / Answer
1)
specific heat of water,c = 4186 J/kgC
So, energy lost by vapor from 125 deg C to 100 deg C = m*c*(125-100)
energy lost to change state from gas to liquid = 2010*m J
So, total heat lost = m*4186*25 + 2010*m
NOTE: some data is missing for this part.
2)
Conserving energy,
m*C*(Tf-Ti) = M*C'*(185-Tf)
So, 0.68*4186*(50-20) = M*384*(185-50)
So, M = 1.65 kg <------answer
3)
heat gained by shot = mgh
For 1300 repetitions, heat gained = 1300*mgh
So, 1300*mgh = m*C*(36-10)
So, C = 1300*9.8*1.8/(26) = 882 J/kg.K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.