I am trying to solve this problem, but having lots of hard time. Please help me!
ID: 1386851 • Letter: I
Question
I am trying to solve this problem, but having lots of hard time. Please help me!
Please explan it well. The answer is 2 degree
In a new Olympic event, a rifleman must shoot a ball that is 100m away and launched vertically upward at 20m/s. The rifle fires bullets at 600 m/s. If the rifleman fires immediately when the ball is launched, at what angle abouve the horizontal does the rifleman need to shoot the rifle in order to hit the ball while ball is still in midair?(The bullet and ball are fired/launched at the same height)
Explanation / Answer
The height of the ball with time is
y = 20t - 4.9t^2
The height of the bullet with time is
y = 600 sin(A) t - 4.9 t^2
Thus,
20t - 4.9t^2 = = 600 sin(A) t - 4.9 t^2
20 t = 600 sin (A) t
Thus,
sin A = 20/600
Thus,
A = 1.91 deg or 2 degrees [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.