Fringes from Different Interfering Wavelengths Question : Coherent light with wa
ID: 1386253 • Letter: F
Question
Fringes from Different Interfering Wavelengths
Question : Coherent light with wavelength 596nm passes through two very narrow slits, and the interference pattern is observed on a screen a distance of 3.00 m from the slits. The first-order bright fringe is a distance of 4.84 mm from the center of the central bright fringe.
For what wavelength of light will the first-order dark fringe (the first dark fringe next to a central maximum) be observed at this same point on the screen?
Express your answer in micrometers (not in nanometers).
= ________ ?m
Explanation / Answer
Here ,
for first order dark fringe to be at y = 4.84 mm
y = m*wavlength * D/d
4.84 *10^-3 = 0.5 * wavelength * 3/d
for first orde bright fringe
4.84 *10^-3 = 0.5 * 596 *10^-9 * 3/d
using both equations
wavelength = 2 * 596 nm = 1192 nm
the wavelength is 1.192 um
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.