A 27.5-g object moving to the right at 19.5 cm/s overtakes and collides elastica
ID: 1386180 • Letter: A
Question
A 27.5-g object moving to the right at 19.5 cm/s overtakes and collides elastically with a 10.5g object moving in the same direction at 15.0 cm/s. Find the velocity of each object after the collision. (Take the positive direction to be to the right. Indicate the direction with the sigh of your answere.) 27.5-g object Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. cm/s. 10.5-g Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. cm/s.Explanation / Answer
Apply conservation of linear momentum along right,
27.5*(19.5)-10.5(15)=27.5(v1)+10.5(v2)
27.5(v1)+10.5(v2) =378.75---(1)
Apply conservation of mechanical energy
27.5(19.5)2/2 + 10.5(15)2/2=27.5(v1)2/2 + 10.5(v2)2/2
Solve the equations (1) and (2)
27.5(v1)2/2 + 10.5(v2)2=12819.375---(2)
v1=1.677cms-1
v2=31.677 cms-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.