A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to w
ID: 1386062 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to waves on the surface of the water. It takes 2.70s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.640m . The fisherman sees that the wave crests are spaced 6.20m apart.
Part A
How fast are the waves traveling?
Part B
What is the amplitude of each wave?
Part C
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.500m , but the other data remained the same, how fast are the waves traveling ?
Part D
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.500m , but the other data remained the same, what is the amplitude of each wave?
Explanation / Answer
wavelength = 6.20m
so from highest to lowest, boat has trevveled 0.5 times of wavelength
a) speed = 3.10/2.7 = 1.148 m/s ;
b) Amplitude = 0.640 /2 = 0.320 m
c) speed is always wavelength/time so speed would remain constant to 1.148 m/s ;
d) amplitude = 0.500/2 = 0.250 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.