A.) An 90 kg person steps into a car of mass 2646 kg, causing it to sink 2.35 cm
ID: 1385950 • Letter: A
Question
A.) An 90 kg person steps into a car of mass 2646 kg, causing it to sink 2.35 cm on its springs. Assuming no damping, with what frequency will the car and passenger vibrate on the springs?
B.) A tugboat tows a ship with a constant force of magnitude F1. The increase in the ship's speed during a 10 s interval is 5 km/h. When a second tugboat applies an additional constant force of magnitude F2 in the same direction, the speed increases by 19 km/h during a 10 s interval. How do the magnitudes of F1 and F2 compare? (Neglect the effects of water resistance and air resistance.)
F2 = ________xF1
Explanation / Answer
apply the relation between Force on spring is given by F = kx
so spring constnt K = F/x
k = mg/x
k = (2464+90)/0.0235
K = 1.08 e 5 N/m
----------------------------------
let me be the mass of tug boat
so formula for force is F = ma
here a = v/t
also the conersion factor is 1 kmph = 5/18 m/s
so a1 = 5*5/18/10 = 0.1388 m/s^2
similarly accleration a2 = 19*5/18/10 = 0.5277 m/s^2
so
Now the ratio of forces F2/F1 = ma2/ma1 = a2/a1
F2/F1 = 0.5277/0.1388
F2/F1 = 3.808
F2 = 3.8 times of F1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.