A scientist comes to the island landing with a speed of 81.2m/s , and traveling
ID: 1385653 • Letter: A
Question
A scientist comes to the island landing with a speed of 81.2m/s , and traveling due south, a jet comes to rest in 967m .Assuming the jet slows with constant acceleration, find the magnitude and direction of its acceleration in m/s2 ?
That scientists finally get to the base and observes interactions: A finch rides on the back of a Galapagos tortoise, which walks at the stately pace of 0.060 m/s. After 1.4 minutes the finch tires of the tortoise's slow pace, and takes flight in the same direction for another 1.5 minutes at 12 m/s. What was the average speed of the finch for this 2.9-minute interval?
Explanation / Answer
initial speed, u = 81.2 m/s
final speed, v = 0
apply, v^2 - u^2 = 2*a*d
==> a = (v^2 - u^2)/(2*d)
= (0^2 - 81.2^2)/(2*967)
= -3.4 m/s^2 <<<<<<---------Answer
distance travelled in 1.4 min, d1 = (1.4*60)*0.06 = 5.04 m
distance travelled in 1.5 min, d2 = (1.5*60)*12 = 1080 m
average speed = total distance travelled/time taken
= (5.04 + 1080)/(2.9*60)
= 6.24 m/s <<<<<<---------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.