A couple of astronauts agree to rendezvous in space after hours. Their plan is t
ID: 1385219 • Letter: A
Question
A couple of astronauts agree to rendezvous in space after hours. Their plan is to let gravity bring them together. She has a mass of 66.0kg and he a mass of 72.0kg , and they start from rest 19.0mapart
Part A
Find his initial acceleration.
Part B
Find her initial acceleration.
Part C
If the astronauts' acceleration remained constant, how many days would they have to wait before reaching each other? (Careful! They both have acceleration toward each other.)
Part D
Would their acceleration, in fact, remain constant?
Explanation / Answer
The gravitational force acting on the astronauts is
Fg = m a
where Fg = G m1 m2 / d2
where m1 = mass of her = 66 kg
m2 = mass of his = 72 kg
Part A:
Fg = m2 a
==> G m1 m2 / d2 = m2 a2
==> a2 = G m1 / d2
= 6.673 x 10-11 x 66 / 19 x 19
= 1.219 x 10-11 m/s2
Part B:
Fg = m1 a
==> G m1 m2 / d2 = m1 a1
==> a1 = G m2 / d2
= 6.673 x 10-11 x 72 / 19 x 19
= 1.330 x 10-11 m/s2
Part C
If the want to reach each other one astronaut has to trave the 19 m i.e. X1 = X2 + d
X1 = ut + 0.5 a1t2 and X2 = ut + 0.5 a2t2
initial velocity is zero. So, we get
0.5 a1t2 = 0.5 a2t2 + d
a1t2 = a2t2 + 2d
substitute values
1.219 x 10-11 t2 = - 1.330 x 10-11 t2 + 2 * 19
t2 = 38 / 2.55 x 10-11
==> t = 1.220 x 105 s = 33.90 hr = 1.412 days
Part D
Their acceleration will increases.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.